Henryk B. Chojnacki – „Kwiaty”

Kwiaty to zaledwie po kilka kolorowych płatków. Swym ulotnym pięknem zachwycają bardzo krótko, ale jest w nich jakaś swoista magia, coś zwracającego uwagę, wręcz przyciągającego. Po to właśnie właśnie tworzy je natura by wabiły do siebie. Każda roślina ma inne kwiaty, różnią się od siebie kształtem, wielkością, kolorem, ale wszystkie są na swój sposób piękne.
Od zawsze ludzie zachwycają się wyglądem kwiatów i chcą ich urok zachować na dłużej, nie tylko na chwilę kwitnienia. Można to zrobić poprzez zasuszenie lub utrwalenie obrazu rysunkiem, malowidłem czy fotografią. Na tysiące sposobów powstają portrety kwiatów. Z przyjemnością patrzymy na nie podziwiając bardziej warsztat twórcy niż natury.
Bo każdy inaczej widzi ich wizerunek, każdy po swojemu oddaje cześć niedoścignionej naturze.
Dziś podziwiamy subtelne i bardzo osobiste fotografie Henryka Chojnackiego.
Dla niego też kwiaty stały się inspiracją twórczą. Zagląda do ich wnętrza, bawi się światłem, cieniem i kolorem. Robi to tak, że wzbudza zainteresowanie widza. Po wyjściu z tej wystawy pewnie zauważymy, że kwitną rośliny, krzewy i drzewa. Wiosna to wspaniała pora roku, nie ma nic trafniejszego jak teraz oglądać i fotografować kwiaty.

Leszek Jastrzębiowski

[nggallery id=40]