Dariusz Stankiewicz – „Przystanek Europa”

Moje fotografie ukazują architektoniczny „melanż” jednej budowli – przestanku autobusowego, a więc miejsca wielce szacownego w każdej miejscowości. Traktuje się go jako miejsce spotkań i wirtualnego kontaktu z WIELKIM światem. Nie w każdej miejscowości jest przecież Internet lub inne zdobycze cywilizacji. Tak ważne miejsce ma swój ą wymowę i świadczy o ….. Właśnie o czym świadczy – może o mieszkańcach, może o lokalnych władzach, a może o niczym szczególnym. Fotografującemu niniejszy reportaż wydaje się, że jednak świadczy o gminnej rzeczywistości traktowanej dosyć ha ha eksperymentalnie.
Oglądając tę rzeczywistość miałem wrażenie, że jeszcze wiele lat minie zanim staniemy na przystanku Europa. Ciekawe, czy widzowie nabędą również takiego przekonania?
A może potraktować to jako relikt przeszłości, czy może folklor regionalny. Wybieram jednak, optymistyczniej, znak minionej epoki i w związku z tym cieszmy oko cudownym światem socrealizmu.
Dla obserwatora otaczającej rzeczywistości takie „ rodzynki” są jak ziarnko soli w oku. Kaleczą piękno okolicy, zmuszają do smutnych refleksji. A przecież wszyscy wiemy, piękno tkwi w szczegółach powszednich rzeczy.

Dariusz Stankiewicz

 

Fotografie prezentowane na wystawie:

[nggallery id=81]