Marta Wiktoria Michalska – „Książka bez tytułu”

„Być może w świecie, który zmierza do szybkości i prostoty, książka stała się przedmiotem magicznym, nieco staroświeckim a z punktu widzenia wielu ludzi – zbyt skomplikowanym” — pisze Jan Tomkowski w zbiorze „Zamieszkać w Bibliotece”.
Właśnie tą magię książki – nośnika informacji ale przede wszystkim książki – przedmiotu, próbuję uchwycić z pomocą aparatu fotograficznego.
Czasy, w których Internet zdominował wiele sfer ludzkiego życia – od rozrywki do nauki, biblioteki ulegają cyfryzacji a wspomniana przez Tomkowskiego szybkość staje się najbardziej poszukiwanym towarem to czasy nie sprzyjające kartkowaniu ciężkich tomów i samotnym godzinom spędzonym nad pożółkłymi stronicami.
Prezentowane prace są więc efektem zmagań z tematem trudnym i mało popularnym, chociaż obecnym w fotografii.
Łącząc zamiłowanie do czytania z pasją fotografowania — umieściłam pod zdjęciami wybrane z literatury fragmenty dotyczące książek i czytelnictwa, przede wszystkim autorstwa Zbysława Arcta – księgarza i prawdziwego miłośnika ksiąg.
Zachęcam więc do obejrzenia wystawy, chwili refleksji i wsłuchania się w szelest stron… Czy i na ile udało się go utrwalić – odpowiedź należy do Państwa.
Marta Wiktoria Michalska – członek RTF od 2009 r.