Witold Firsowicz „Wspomnienie minionego czasu”

Z przeszłości pamiętamy najczęściej rzeczy przyjemne i radosne. Czas przeszły jest weselszy, bo zapamiętujemy to, co miłe. Przykrości łatwiej ulegają zapomnieniu, któż wspomina uciążliwą drogę do szkoły, która zawsze przecież prowadziła pod górę, a stresujące lekcje fizyki nie wzbudzają już negatywnych emocji. Pamiętamy mecze piłki nożnej, czy wesołe zdarzenia z nudnej, co tu kryć, wycieczki szkolnej.
Podobne wrażenie towarzyszy nam, kiedy oglądamy stare zdjęcia, szczególnie te przypominające ważne chwile z naszego życia. Czas przeszły jest kolorowy nawet na czarno – białych fotografiach. Czy kiedyś było lepiej, weselej? Na pewno nie, ale to my byliśmy młodsi i inaczej widzieliśmy świat. Oglądanie starych zdjęć to powrót do dawnych, lepszych czasów. To przypomnienie własnej młodości, innego postrzegania rzeczywistości.
Wspominamy i uśmiechamy się, każdy pamięta coś innego, ale pogodnieje, bo nie ma nic radośniejszego jak własna młodość.
Wszystkie te refleksje towarzyszą nam podczas oglądania dzisiejszej wystawy. Witek Firsowicz prezentuje to co zachowało się w jego wspomnieniach, fotograficznych wspomnieniach. Oglądajmy je przywołując własne wspomnienia.
Zamyśliłem się nad czasem przeszłym

Leszek Jastrzębiowski

[nggallery id=41]