Dariusz Stankiewicz – „Niezły Meksyk”

Meksyk to kraj Ameryki Środkowej o powierzchni wynoszącej blisko 2 mln km2 i liczbie mieszkańców ponad sto milionów osób. Kraj o różnorodnej kulturze i urozmaiconych krajobrazach, zachwyca rozmaitymi zabytkami, dźwiękami, smakami i zapachami. W żadnym innym miejscu obu Ameryk historia i magiczne obrzędy nie splatają się tak mocno z szarzyzną codzienności.
Meksyk jest tak niezwykle różnorodny, że podróżującym po jego regionach może się wydawać, iż przekraczają granice wielu krajów. Północ, do której należy również Półwysep Kalifornijski, to pustynie, wysokie góry i głębokie kaniony. Na północy zachód od stolicy znajdują się najwspanialsze zabytki architektury kolonialnej. Centralny i południowy Meksyk, a także wybrzeże Zatoki Meksykańskiej są regionami najczęściej odwiedzanymi ze względu na zachowane tam ruiny budowli prekolumbijskich. Kraj ten jest też gęsto zaludniony: jedna piąta jego ludności żyje w Dolinie Meksyku leżącej na wysokości ok. 2100 m n.p.m. Na tym obszarze dominuje miasto Meksyk – rozległa stolica kraju i jedno z największych miast na świecie, posiadające aktualnie ok. 22 miliony mieszkańców.
Fotografie prezentowane na tej wystawie, oprócz typowo turystycznej dokumentacji mojej tygodniowej podróży do Meksyku w 2005 roku, są próbą ukazania współczesności tego kraju, w którym widoczna jest spuścizna cywilizacji prekolumbijskich – Azteków i Majów. Zdjęcia zostały wykonane głównie w Mexico City, również na słynnym placu Zócalo (Plaża de la Constitución), w sanktuarium Matki Boskiej z Gwadelupy, w mieście Taxco de Alarcón, zbudowanego na zboczu góry, a słynącym z kopalni srebra, w Teotihuacan – dawnym mieście Azteków znanym z piramid, słońca i księżyca.
Dariusz Stankiewicz

Fotografie prezentowane na wystawie:

[nggallery id=82]

 

Wernisaż:

[nggallery id=83]