25.09.2012 – Wystawa Nel Jastrzębiowskiej „Kolory Afryki”

„Kolory Afryki” na fotografiach

Nie każdy ma okazję, żeby zobaczyć choć niewielką część Afryki. Ale za to każdy może obejrzeć ten urzekający kontynent na fotografiach, jakie zrobiła Nel Jastrzębiowska podczas 5-tygodniowego pobytu na Zanzibarze. Efekty tej wyprawy zostały zaprezentowane podczas wernisażu wystawy zdjęć w Małej Galerii należącej do Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Na otwarciu zabrakło autorki zdjęć, ponieważ zawodowe obowiązki i duża odległość między Radomiem a miejscem zamieszkania nie pozwoliły przyjechać na wernisaż. Otwarcia dokonał zatem prezes RTF-u Leszek Jastrzębiowski, prywatnie ojciec autorki, wraz z małżonką.

– Nawet nie bardzo wiedzieliśmy, że Nel miała takie skłonności, żeby jechać do Afryki. Wprawdzie daliśmy jej na imię Nel i widać to do pewnych rzeczy zobowiązuje – żartował podczas otwarcia wystawy prezes Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Nel Jastrzębiowska wraz z rodziną w październiku i listopadzie ubiegłego roku przez 5 tygodni przebywała na Zanzibarze – niewielkiej afrykańskiej wyspie należącej do Tanzanii. Jedną z pamiątek tego pobytu są niezwykłe zdjęcia ukazujące nie tylko piękno tamtejszego krajobrazu, kolorowe morze, ale także tamtejszych mieszkańców, ich codzienne życie.

– Córka była zafascynowana przede wszystkim ludźmi. Przez ten czas nawiązała się między nimi nić przyjaźni, czego dowodem są te zdjęcia. Trzeba wiedzieć, że wiara właściwie zabrania im fotografowania, a Nel chętnie pozowali – wyjaśniała mama autorki.

Na otwarciu wystawy pojawiło się nie tylko wielu członków RTF-u, ale także była nauczycielka Nel od rysowania i malarstwa – Krystyna Szymańska, aktualnie dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.

Wystawę „Kolory Afryki” będzie można oglądać przez cały miesiąc w Małej Galerii należącej do Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, która mieści się na pierwszym piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul Piłsudskiego 12. Niektóre zdjęcia i opis podróży znajduje się także w internecie na blogu Nel pod adresem: http://wiadomoscizzanzibaru.blox.pl/html

Klaudia Kornacka

 

Wernisaż:

 

[nggallery id=90]