W RTF-ie dużo się dzieje – relacja z dwóch wystaw
Członkowie Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego nie spoczywają na laurach lecz cały czas prężnie działają. Ostatnio, w niewielkim odstępie czasu, mieliśmy okazję oglądać aż dwie wystawy fotografii, a w tym tygodniu odbędą się wernisaże trzech kolejnych. To będzie bardzo intensywny okres dla fotografików z RTF-u.
„Taki jazz” to wystawa autorstwa trzech kolegów z Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego: Tomasza Grzyba, Leszka Jastrzębiowskiego i Dariusza Stelmacha. Wystawa nietypowa, ponieważ łączy w sobie fotografie i malarstwo.
– Udało mi się namówić Darka do uczestnictwa w tej wystawie. Miał fotografować razem z nami ale on właściwie fotografuje tylko nokturny. Tutaj nokturnów nie dało się pokazać, w związku z tym namówiliśmy go do tego, by narysował jazz. Było ciężko, bo nie miał żadnej pracy ale jak się wziął do roboty, to powstało dziewięć wspaniałych rysunków – zdradził podczas wernisażu wystawy Leszek Jastrzębiowski, jeden z autorów, prezes RTF-u.
Jazz to pasja autorów, każdy jednak czuje muzykę inaczej, na swój indywidualny sposób uwiecznia ją na fotografiach czy obrazach. Można było to dostrzec podczas wernisażu, który się odbył w Miejskim Ośrodku Kultury Amfiteatr.
– Leszek zainspirował mnie do fotografowania muzyki. Nie tylko jazzu. W tym roku można było zobaczyć na Idalinie moją wystawę zatytułowaną „Dźwięki emocji”. Myślę, że między moim fotografowaniem muzyki a Leszka jest zasadnicza różnica. Kluczem, który je różni, jest podejście do tematu. Ja pokazuje głównie emocje muzyków, taki „decydujący moment” pewnej sytuacji na zdjęciu. Leszek pokazuje szerzej, nie skupia się aż tak bardzo na tym „decydującym momencie” i wplata w kadr więcej elementów – wyjaśnił Tomasz Grzyb, jeden z autorów.
[nggallery id=93]
Wystawę w Amfiteatrze będzie można oglądać do 14 listopada, a od 17 listopada prace zostaną udostępnione dla zwiedzających w Szkole Muzycznej. Natomiast przez cały listopad będzie można oglądać prezentację fotografii zatytułowaną „Holocaust Memorial” autorstwa prezesa Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, Leszka Jastrzębiowskiego. Wernisaż odbył się w Małej Galerii należącej do RTF-u, mieszczącej się na korytarzu pierwszego piętra Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego 12. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, który jest zaprezentowany na fotografiach, powstał w centrum Berlina w latach 2003–2005 i składa się z 2711 betonowych bloków.
– Prostopadłościany umieszczone są idealnie równo, różnią się głównie wysokością. Niby nic wielkiego, natomiast myślę, że myślą przewodnią (którą autor zresztą podawał) było to, by ten pomnik pokazywał oderwanie się od rzeczywistości, a właściwie jak można w tym bardzo uporządkowanym świecie utracić poczucie rzeczywistości. I to mu się znakomicie udało, bo oderwanie się od rzeczywistości jest wszechobecne – wyznał podczas wernisażu Leszek Jastrzębiowski.
To nie koniec fotograficznych wystaw, jakie czekają na miłośników zdjęć w tym miesiącu. Już 8 listopada o godzinie 18.00 w „Resursie Obywatelskiej” odbędzie się otwarcie dokumentalnej wystawy fotograficznej autorstwa Marty Wiktorii Trojanowskiej „Miały być wieczne…”. Natomiast dzień później, 9 listopada, o godz. 17.00 w „Łaźni” przy ulicy Żeromskiego 56 zaplanowany jest wernisaż poplenerowej wystawy „Miejsca jakich nie znamy, uroki północnej części Powiatu Kozienickiego – Mniszew 2012”, a o godz. 18.00 w galerii kina Helios odbędzie się otwarcie wystawy Zbigniewa Staniszewskiego „Balonowe Noce i Dnie”.
Klaudia Kornacka
[nggallery id=94]