„Finis” Stanisława Gąsiora w KDK

„Finis” Stanisława Gąsiora w KDK

6 sierpnia 2021r. o godz. 17:00
Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach
26-900 Kozienice, ul. Warszawska 29

Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają na wernisaż kolejnej ciekawej wystawy. W piątek, 6 sierpnia o godz. 17.00 będzie można spotkać się z autorem zdjęć – Stanisławem Gąsiorem i obejrzeć jego prace, które do października będą zdobić salę wystawową Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach.

– Nie będzie to pierwsza wystawa Stanisława Gąsiora w Kozienicach. Już kilkukrotnie mieliśmy okazję obejrzeć jego fotografie w „Galerii na basenie”, ale także w Kozienickim Domu Kultury. W 2013 roku, jeszcze w starej siedzibie naszej instytucji, pan Stanisław prezentował zdjęcia, które były ilustracją części jego zainteresowań i fascynacji, jakimi są podróże i świat starożytny, a szczególnie obszar śródziemnomorski. Dlatego też prezentowane wówczas fotografie przedstawiały mały fragment tego, co zainteresowało go w trakcie podróży na Kretę i Santorini, Maltę, Teneryfę i do Tunezji – przypomina Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. – Tym razem będzie to swoista podróż do przeszłości, zawierająca bardzo osobiste elementy historyczne. Zobaczymy bowiem dwie części wystawy, które połączy osoba dziadka autora zdjęć. Tytułowy „Finis”, oznaczający „koniec” czegoś i kogoś, pokaże nam fotografie Auschwitz-Birkenau i Fabrykę Broni. Zdjęcia z tych dwóch miejsc są pokłosiem plenerów organizowanych przez Radomskie Towarzystwo Fotograficzne, z którym Stanisław Gąsior związany jest od wielu lat.

Stanisław Gąsior urodził się we Wrocławiu, gdzie spotkali się jego rodzice, ale związany jest z naszym regionem. Mama Stanisława Gąsiora urodziła się w Opactwie w Gminie Sieciechów, a ojciec w Stanisławowie koło Lwowa. Stanisław Gąsior interesuje się fotografią od dziecka. Jego pierwszym aparatem był „Druh” produkcji polskiej, a potem Zorki 2S produkcji radzieckiej. Fotografii uczył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu pod kierunkiem instruktora Jerzego Halla. Od 1985 r. jest członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, a także członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców z siedzibą w Warszawie. Posiada tytuł: „AFRP” (artysty fotografa (fotografika) Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej). Wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Medalem 150-lecia Fotografii (1839-1989), Medalem Pamiątkowym „PRO MASOVIA”. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz miał kilkanaście wystaw indywidualnych. Interesują go różne dziedziny fotografii, szczególnie podróżnicza, z wyjątkiem fotografii w atelier. Jest także żeglarzem i posiada stopień jachtowego sternika morskiego.

/Źródło: radioplus/