Tomasz Grzyb „Światło w przestrzeni cienia”

Natura tworzy najwspanialsze scenografie. Przed naszymi oczami rozgrywają się przedziwne spektakle, w tym jedynym w swoim rodzaju teatrze. Przedstawienie trwa bez przerwy, w każdej chwili może zmieniać się scenografia, a i scenariusz jest zaskakujący. Przewijają się niesamowite obrazy inspirujące twórców.
Serię zdjęć przedstawiających zjawiskowość krajobrazu prezentuje na swej wystawie „Światło w przestrzeni cienia” Tomek Grzyb. …Kwintesencją tych obrazów jest niesamowite wręcz oświetlenie. Smugi światła rozjaśniają, wszędzie obecny, barwny wieloma odcieniami szarości, cień. Właśnie to światło jest tu najważniejsze, ślizga się po czystych płaszczyznach, buduje nastrój, wzmacnia kompozycję obrazu.
Fotografować krajobraz można na wiele sposobów, jest to zawsze osobista sprawa i wybór autora. Można znaleźć nieskończenie wiele estetycznych rozwiązań i każde wykorzystane prawidłowo i konsekwentnie daje ciekawe efekty. Zawsze znajdą się takie emocje, które spowodują naciśnięcie spustu migawki przez wrażliwego fotografa.
Ocena zdjęć nie jest tylko kwestią gustu i wrażliwości plastycznej widza. Wartością obrazu jest zasadność użytych środków wyrazu budujących relacje pomiędzy autorem a widzem. Te relacje tworzą most porozumienia, pozwalają widzowi dotrzeć do emocji autora.

Leszek Jastrzębiowski

[nggallery id=4]