2012.01.10 – Doroczna wystawa RTF

Czemu wyjątkowa? Bo, jak zauważył Leszek Jastrzębiowski, prezes Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, prezentowane zdjęcia powstawały w poprzednim roku, który przecież był dla nas szczególny. RTF obchodził bowiem 50-lecie swojego istnienia, więc wykonane wtedy zdjęcia mają szczególną wartość.

– Formuła dorocznych wystaw opiera się na tym, że pokazujemy wszystkie zgłoszone przez członków RTF-u zdjęcia – tłumaczył podczas wernisażu Leszek Jastrzębiowski – Nie wiem jak długo „pociągniemy”, ale sądząc z państwa uznania, co najmniej kolejną pięćdziesiątkę – dodał z uśmiechem.

Tematyka prac jest bardzo różnorodna, co jest jedną z charakterystyczniejszych cech wszystkich dorocznych wystaw Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Możemy więc zobaczyć zarówno fotografię krajobrazową, jak i tę przedstawiającą architekturę, naturę, piękne samoloty, samochody i statki. Nie zabrakło także aktów, makrofotografii czy nieco nierzeczywistych przedstawień gry światła. Jedne zdjęcia są bardzo dynamiczne, inne znowu statyczne i, można by rzec, bardzo spokojne. Choć przeważa jednak fotografia kolorowa, to pojawiło się również kilka prac wykonanych w technice czarno-białej. Tak ogromna różnorodność sprawia, że na dorocznej wystawie RTF-u każdy znajdzie coś dla siebie. Ale ta wystawa była wyjątkowa, przecież prezentowane zdjęcia powstały w szczególnym czasie – w roku jubileuszowym.

Wernisaż dorocznej wystawy upamiętnia katalog zawierający collage sporządzony przez prezesa RTF-u. Składa się on ze zdjęć wykonanych w kaplicy zamkowej Zamku w Szydłowcu podczas I Szydłowieckiego Pleneru Fotograficznego im. Jerzego Szepetowskiego.

Tegoroczna wystawa jest rekordowa nie tylko pod względem wartości artystycznej fotografii, ale również ich liczby. Swoje prace pokazali:

Przemysław Barański, Krzysztof Bartodziej, Hubert Bedyk, Magdalena Bieńkowska, Jacek Brożek, Andrzej Chojnacki, Henryk Chojnacki, Marek Cieślak, Małgorzata Derleta, Mirosław Dygała, Witold Firsowicz, Piotr Gąsior, Stanisław Gąsior, Tomasz Grzyb, Leszek Jastrzębiowski, Marian Kaim, Dariusz Kilian, Klaudia Kornacka, Dominik Koźmiński, Ewa i Remigiusz Kutyłowie, Aleksandra Leśniewska, Jacek Materek, Piotr Mazur, Krzysztof Pawlak, Barbara Polakowska, Marek Puton, Leszek Rejmer, Zygmunt Sobień, Dariusz Stankiewicz, Dariusz Stelmach, Dorota i Wojciech Szepetowscy, Zbigniew Staniszewski, Andrzej Tokarski, Wiesław Warchoł, Justyna i Stanisław Wolaninowie, Krystyna Wólczańska.

Wystawę można oglądać do 2 lutego br. w „Łaźni” Klubie Środowisk Twórczych i Galerii mieszczącej się przy ul. Żeromskiego 56.

Galeria fotografii z otwarcia wystawy:

[nggallery id=85]