Wernisaż wystawy poplenerowa w Radomiu

Poplenerowa wystawa w Radomiu

– Wernisaż prac, które powstały w sąsiednim, zaprzyjaźnionym powiecie kozienickim, to coś zupełnie wyjątkowego. Dziś oglądamy te, które powstały na V plenerze malarsko-
fotograficznym w Mniszewie – powiedziała podczas wernisażu Beata Drozdowska, dyrektorka RKŚTiG „Łaźnia”. To już drugie otwarcie wystawy. Pierwsze odbyło się 14
października w Gminnej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury w Magnuszewie. Teraz można oglądać w Radomiu.

Prezentowane fotografie i obrazy powstały na przełomie lipca i sierpnia tego roku, podczas powiatowego pleneru zatytułowanego „Miejsca Jakich Nie Znamy – Uroki Północnej Części Powiatu Kozienickiego”. Został on zorganizowany w ramach projektu Powiat Kozienicki Stolicą Kulturalną Mazowsza 2012 przez starostwo powiatowe w Kozienicach, a honorowy patronat nad nim objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

– Plener był zorganizowany po raz piąty. Pięć lat temu odbył się w Garbatce, podobnie jak kolejnego roku. Następnie odbywał się w stadninie koni w Kozienicach, a w tym roku artyści gościli w północnej części powiatu – w gminie Magnuszew – przypomniała Lucyna Stankiewicz, naczelnik wydziału promocji starostwa powiatowego w Kozienicach, które było organizatorem pleneru.

W tym roku po raz pierwszy udział w plenerze wzięli także fotograficy z Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, którzy uwiecznili piękno powiatu kozienickiego.

– Obie sztuki, malarstwo i fotografia, idą własną drogą i różnią się czymś zasadniczym. Obraz powstaje w głowie malarza, a zdjęcie tworzy się przy pomocy światła. Fotograficy wykonali i przekazali do starostwa po około 100 zdjęć w postaci cyfrowej do wykorzystania przez starostwo. W tym są także zdjęcia dokumentalne, które pokazują to, co już znika z krajobrazu – tłumaczył Stanisław Gąsior, jeden z komisarzy pleneru.

Prace powstałe podczas V Powiatowego Pleneru Malarsko-Fotograficznego można oglądać w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia” przy ulicy Żeromskiego 56.

– Atmosfera, która była podczas pleneru sprawiła, że w planach na rok 2013 mamy kolejne spotkanie twórców. Najbliższy plener chcielibyśmy zatytułować „Cztery pory roku powiatu kozienickiego na fotografii”. Jeśli ze strony fotografików będzie takie przyzwolenie i chęć, to będziemy nadal współpracować – zapowiedziała na zakończenie Lucyna Stankiewicz.

W plenerze udział wzięli fotograficy: Witold Firsowicz, Stanisław Gąsior (komisarz pleneru), Leszek Jastrzębiowski, Ewa Kutyła, Remigiusz Kutyła, Leon Pierzchalski, Zygmunt Sobień, Dariusz Stankiewicz, Wiesław Warchoł, Krzysztof Zdanowicz oraz malarze: Ewa Banaszczyk, Andrzej Brzegowy, Anita Garbowicz, Leszek Kłos, Jarosław Majewski, Edyta Marczak (komisarz pleneru), Katarzyna Pietrzak, Grzegorz Więcek.

Klaudia Kornacka

 

Wernisaż:

[nggallery id=96]