26.09.2013 – Wystawa Leszka Jastrzębiowskiego „Odkrywka”

Odkrywka26 września o godz. 18.00 zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii zatytułowanych odkrywka. Ich autorek jest prezes Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, Leszek Jastrzębiowski. Wernisaż odbędzie się w Domu Kultury na Idalinie, który mieści się przy ulicy Bluszczowej 4/8.

Oto co o wystawie pisze sam autor:

Na tej wystawie prezentuję swe wrażenia fotograficzne z ciekawego, nie tylko energetycznie, miejsca.

Widać je jako wielką czarną dziurę ze stacji kosmicznej krążącej po orbicie 354 km nad ziemią. Z wysokości 10 km, okien samolotu pasażerskiego, przypomina gigantyczne abstrakcyjne malowidło, którego autor rozmazał na wielkim płótnie cztery barwniki: gips, popiół, rdzę i szczyptę turkusu.

Ta największa dziura na terenie Europy to efekt blisko 40 lat pracy kopani odkrywkowej węgla brunatnego w Bełchatowie. Długa na 8 km, w najszerszym miejscu na 3 km. Jej brzegi opadają schodkami na głębokość 200 m, a na samym dole węgiel brunatny, czyli odciśnięty z wody torf, który być może, przy sprzyjających warunkach, za kilkaset milionów lat skamieniałby i przeistoczył się w antracytowe bryłki. Schodki to ślady po poszczególnych warstwach, zdzieranych łyżkami gigantycznych koparek. Rozmiary maszyn porażają ? największa na 58 m wysokości, tyle, co 20-piętrowy wieżowiec.

Ja w tym przedziwnym krajobrazie starałem się zobaczyć ciekawe formy i kształty. Z tysięcy rozwiązań kompozycyjnych wybrałem dla widzów dwa tuziny swoich wrażeń z wizyty w tym ukształtowanym przez człowieka miejscu. Działalność industrialna człowieka może także inspirować.