27.11.2012 – Wystawa Zbigniewa Staniszewskiego „Graffiti”
Graffiti to nie tylko przykład wandalizmu. Może być również sztuką, formą reklamy lub narzędziem walki politycznej.
Zwyczaj pisania po murach celem przekazania określonych treści miał swoje początki już w czasach starożytnych. Antyczne źródła informują, że po bitwie pod Cheroneą na budynkach Aten pojawiły się liczne napisy ośmieszające Filipa II i Macedończyków. Kiedy pojawiło się w Polsce, trudno jednoznacznie wskazać. Wiadomo, że w latach 20. XIX w. w Warszawie napisami na murach ośmieszano Rosjan i księcia Konstantego.
Początki graffiti w dzisiejszym tego słowa znaczeniu sięgają przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Upowszechnienie farb w sprayu sprawiło, że napisy stały się większe, bardziej kolorowe i łatwiejsze do zauważenia. To właśnie tego typu formy stanowią graffiti w ścisłym znaczeniu. W ostatnich latach grafficiarze umieszczają swoje dzieła na budynkach prywatnych firm czy punktów usługowych, tworząc w ten sposób specyficzną dla tych jednostek reklamę zewnętrzną.
Do dyskusji nad istotą graffiti zaprasza Zbigniew Staniszewski 27 listopada o godz. 18.00 podczas wernisażu w Małej Galerii RTF (biblioteka, ul. Piłsudskiego 12).