"Podróże z solarigrafią" - Michał Mirkowski

„Podróże z solarigrafią” – Michał Mirkowski

3 stycznia 2023r. o godz. 18:00
Mała Galeria RTF
Miejska Biblioteka Publiczna
Ul. Piłsudskiego 12, 26-600 Radom


Michał Mirkowski – absolwent Studium Reklamy Wizualnej przy Szkole Plastycznej im. Józefa Brandta w Radomiu. Ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu na kierunku dziennikarstwo.
Pracuje w Archiwum Państwowym w Radomiu.

Pierwsza wystawa solarigrafii Radomia Michała Mirkowskiego odbyła się w radomskiej Resursie Obywatelskiej w styczniu 2014 r. W marcu 2014 wystawę można było zobaczyć w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
W roku 2015 r. był autorem wystawy solarigrafii „Orońsko słońcem malowane” która odbyła się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Michał Mirkowski jest również jednym z autorów ogólnopolskich wystaw solarigrafii. W latach 2019 – 2021 jeden z autorów wystaw zbiorowych Klubu Fotografii Krajoznawczej przy PTTK Łucznik Radom. Należy do Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Solarigrafia – jest powrotem do korzeni fotografii. Camera obscura, materiał światłoczuły i to wszystko, czego nam potrzeba. Sam obraz powstający dzięki technice solarigrafii jest obrazem działania natury przez określony czas, namalowanym przez słońce przy udziale człowieka, który wybrał miejsce i kadr,
następnie opracował i dopieścił graficznie powstały obraz.

„Podróże z solarigrafią” – to zbiór solarigarfii wykonanych na przełomie kilku lat. W miastach i miejscowościach takich jak: Kazimierz Dolny, Sandomierz, Polanica-Zdrój czy Radom. Poza różnorodnością miejsc przedstawiam także różne czasy naświetlania od krótkich tygodniowych po półroczne.


Fotorelacja z wystawy

Fot. Krzysztof Zdanowicz