Wernisaż wystaw Andrzeja Krynickiego i Cezarego Dubiela
30 maja 2021r. o godz. 12:00 i 13:00
MCSW ELEKTROWNIA
Ul. M. Kopernika 1, 26-600 Radom
W tym roku Radomskie Towarzystwo Fotograficzne świętuje 60-lecie nieprzerwanej działalności. Z tej okazji zaplanowało wiele imprez kulturalnych, przygotowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego. Jedną z nich będzie wystawa w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia obejmująca pokazy twórczości Andrzeja Krynickiego – „Fotografia” oraz Cezarego Dubiela – „Strefa Wyobraźni”.
UWAGA! Przed rozpoczęciem obu wystaw swój sprzęt fotograficzny zaprezentuje firma RICOH.
Godz. 11:00 – Prezentacji sprzętu fotograficznego RICOH
Godz. 12:00 – Otwarcie wystawy Andrzeja Krynickiego – „Fotografia”
Godz. 13:00 – Otwarcie wystawy Cezarego Dubiela – „Strefa Wyobraźni”.
Więcej o Wystawach można dowiedzieć się na stronie wydarzenia MCSW Elektrownia. ZAPRASZAMY.
Fotorelacja z wystaw:
Relacje i fotorelacje z imprezy:
– Facebook RTF – galeria zdjęć
– Andrzej Krynicki – 60 lat RTF Relacja z otwarcia wystawy
– Cezary Dubiel – 60 lat RTF Relacja z otwarcia wystawy
– RadioPlus 90,7 FM
O wystawie i pracach, które otrzymały drugie życie po ponad 50 latach mówił syn Andrzeja Krynickiego – Marcin Krynicki:
/Żródło: RadioPlus 90.7 FM/
O wystawie swoich fotografii oraz ich zwiazku z Salvadorem Dali opowiada laureat wielu prestiżowych nagród w dziedzinie fotografii – Cezary Dubiel ze Szczecina.
/Żródło: RadioPlus 90.7 FM/
Prezentacja zdjęć z wystawy Andrzeja Krynickiego
Prezentacja zdjęć z wystawy Cezarego Dubiela
Andrzej Krynicki (ur. 12 marca 1930 w Tarnowie, zm. 24 maja 2005) – polski artysta fotograf, uhonorowany tytułami Artiste FIAP i Excellence FIAP. Był członkiem London Salon i Royal Photographic Society]. Jest autorem licznych publikacji w czołowych wydawnictwach światowych w branży fotograficznej i laureatem wielu nagród, medali, dyplomów, listów gratulacyjnych. Zasiadał jako przewodniczący jury w wielu międzynarodowych konkursach fotograficznych. Był autorem licznych wystaw fotograficznych na świecie (m.in. w Austrii, Australii, Rosji, Cejlonie, Finlandii, Korei, Hiszpanii, USA i Polsce).
Imieniem Andrzeja Krynickiego uhonorowano cykliczny Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny Aktu i Portretu Artystycznego – Afrodyta, organizowany przez Dolnośląskie Stowarzyszenie Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych (DSAFiTA) we Wrocławiu
„Szeroki kąt w dorobku tego fotografa odgrywa doniosłą rolę. Inspirowany przez malarza Paula Delvaux oraz fotografów: Billa Brandta i amerykańskiego Węgra, Andrego De Diennesa – artysta łączy elementy pejzażu, wnętrza, czy tez fragmenty zurbanizowane z bryłą. Potrzebne mu są co najmniej dwa plany, by na nich pomieścić obydwa podstawowe elementy zdjęcia. Akt, jak przystało na architekta, traktuje przede wszystkim jako bryłę, z którą można się pobawić światłem. A zwykle wyrafinowane są to zabawy. Czasem akt powstaje na osobnej klatce, ze specjalnym ciemnym tłem, eliminującym niepotrzebne szczegóły. Dodatkowa obróbka sprawia, ze bryła funkcjonuje dzięki paru ledwie zarysowanym płaszczyznom i refleksom świetlnym. Owa odsensualizowana bryła umieszczona zostaje w pejzażu czy scenie rodzajowej, stanowiącej spójną kompozycję. Tu znów pobrzękuje architektura, bowiem tło układa się w wysoce zdyscyplinowane i ujęte w rytmizowane sekwencje formy, które służą ekspozycji bryły najczęściej poprzez kontrast. Nie jest to jednak collage. Wszystkie zabiegi wykonywane są pod powiększalnikiem.” Fragment artykułu napisanego przez Stanisława Trzaskę do magazynu „Foto Forum” w 96r.
Cezary Dubiel (ur. 24 marca 1962 roku w Świnoujściu) – polski artysta fotograf, uhonorowany tytułami Artiste FIAP i Excellence FIAP. Artiste FIAP (AFIAP), Artiste FIAP/ Audio-Visual (AV-AFIAP), Excellence FIAP Bronze (EFIAP/b), Excellence FIAP Silver (EFIAP/s), Excellence FIAP Gold (EFIAP/g),Excellence FIAP Platinum (EFIAP/p), Excellence FIAP Diamond1 (EFIAP/d1. Członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP). Członek założyciel Fotograficznej Grupy Twórczej Kontur.
Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych i zbiorowych krajowych i międzynarodowych oraz poplenerowych. Jego fotografie były prezentowane na wielu wystawach pokonkursowych w Polsce i za granicą. Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych między innymi pod patronatem FIAP, zdobywając wiele akceptacji, medali, nagród, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych. Jego fotografie oraz pokazy diaporam były prezentowane m.in. w takich krajach jak Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chile, Chiny, Chorwacja, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Indie, Kanada, Macedonia, Mauritius, Niemcy, Oman, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, USA, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy. W 2014 roku został laureatem nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pro Arte. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina.
„Prezentowana w radomskim MCSW ELEKTROWNIA wystawa, to zbiór fotogramów surrealistycznych nawiązujących do najlepszych wzorów malarskich sprzed wieku. Specyficznym, intymnym Self-portrait with an interior odsłania swoje wnętrze, szufladki pełne pomysłów twórczych. Wrażliwość plastyczna towarzyszyła Dubielowi od dzieciństwa, nie została poparta edukacją artystyczną, wybuchła z ogromnymi sukcesami w postaci obrazu fotograficznego. Widzę w nich bliskość z dziełami Ryszarda Horowitza, Romana Cieślewicza a nawet Rafała Olbińskiego. Surrealistycznymi wizjami celnie interpretuje aktualny stan świata, postawę mieszkańców Ziemi. Obrazami wyraża swój stosunek do człowieka, przyrody i architektury, o tematach historyczno-patriotycznych nie zapominając. Puszcza wodze fantazji w podróżach morskich i międzygalaktycznych. Siebie widzi w roli Don Kichota z włócznią broniącą Absolutu?
Metafory plastyczne jakich używa Artysta pozwalają każdemu z obserwatorów odnaleźć siebie wobec wyzwań współczesnego świata. Czyni to kunsztownie, tak jak czynią to najwybitniejsi artyści – wizjonerzy. Jego skromność i pokora oraz dokonania zaliczają Go do wąskiego grona gigantów współczesnej, polskiej fotografii.” Fragment artykułu napisanego przez Krzysztofa Anin Kuzko.
Komentarze są wyłączone, ale trackbacki i pingbacki są aktywne.