30.10.2012 – Wystawa Leszka Jastrzębiowskiego „Holocaust Memorial”

We wtorek 30 października o godz. 18:00 zapraszamy do Małej Galerii RTF w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul.Piłsudskiego 12 w Radomiu na otwarcie wystawy fotografii Leszka Jastrzębiowskiego „Holocaust Memorial”.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy znany również jako Holocaust Memorial powstał w Berlinie dla przypomnienie i upamiętnienia żydowskich ofiar hitleryzmu. Budowę rozpoczęto się w dniu 1 kwietnia 2003 roku, a otwarcia dokonano w dniu 10 maja 2005 roku – sześćdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej. Został on zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Petera Eisenmana i inżyniera Buro Happolda. Projekt stanowi radykalne odejście od tradycyjnej koncepcji pomnika. Składa się z 2 711 betonowych prostopadłościanów ( o wymiarach – szerokość-2,38 m. grubość 0,95 m i wysokościach od 0,2 m do 4,8 m) posadowionych na pochyłym terenie o powierzchni 4,7 ha. Znajduje się jedną przecznicę na południe od Bramy Brandenburskiej.

Płyty i ścieżki pomiędzy nimi jakby falują. Zwiedzający może przechodzić w dowolnym kierunku, przebywać i zwiedzać bez względu na porę dnia i nocy.

Zgodnie z założeniami projektu Eisenmana cała rzeźba ma reprezentować uporządkowany system, który stracił kontakt z ludzkim rozumem. Moim zdaniem znakomicie to się udało, pomnik stwarza poczucie bezsensowności sztucznego ładu i porządku, braku logiki w perfekcyjnie uporządkowanej przestrzeni. Kiedy zagłębimy się w uliczki szybko tracimy orientację i zaczyna nas ogarniać uczucie niepewności i mroczny klimat zagubienia.