Członkowie Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego odkrywali piękno powiatu kozienickiego

Aż 10 dni trwał V Powiatowy Plener Malarsko-Fotograficzny zorganizowany w ramach projektu Powiat Kozienicki Stolicą Kulturalną Mazowsza 2012 przez starostwo powiatowe w Kozienicach. Po raz pierwszy do udziału zostali zaproszeni, poza malarzami i rzeźbiarzami, także fotografowie. Reprezentowali ich członkowie Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Plener trwał od 30 lipca do 8 sierpnia i wzięło w nim udział 10 fotografów i 8 malarzy. Organizator zadbał nie tylko obsługę uczestników choćby w postaci wynajętego busa, ale także zapewnił im nocleg i wyżywienie.

– W zamian musieliśmy sfotografować obiekty, które byłe wymienione na liście. To przede wszystkim kapliczki, pomniki pamięci, zabytkowe chałupy i cmentarze, a także kościoły. Nasze zdjęcia znalazły się w pamiątkowym katalogu, który został wydrukowany już dzień przed zakończeniem pleneru. Poza tym po 3 wybrane zdjęcia każdego autora zostaną wywołane w powiększeniu i wraz z obrazami pokazane na wystawie w Magnuszewie. Później ta sama wystawa trafi także do Radomia i zostanie wystawiona w Łaźni i Heliosie – tłumaczy Ewa Kutyła, członek RTF-u.

Jedną z atrakcji pleneru był także spływ kajakowy rzeką Radomką z Brzózy do Chodkowa. Uczestnicy pleneru zostali także zaproszeni do pałacu w Trzebieniu, który obecnie jest własnością pana Zielińskiego, a niegdyś należał do Zamoyskich.

– Bardzo mi się podobało i jeśli miałbym okazję, to chętnie wybrałbym się jeszcze raz na taki plener. To była dla nas świetna możliwość do jeszcze większej integracji. Chyba wszyscy uczestnicy są zadowoleni. Myślę, że każdy chętnie pokazałby te ciekawe miejsca także w innym świetle, np. o zachodzie słońca lub w inną porę roku – opowiada Dariusz Stankiewicz z RTF-u.

Członkowie Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego podczas 10-dniowego pleneru odwiedzili m.in. takie miejscowości jak Magnuszew, Rozniszew, Grabów nad Pilicą i niezliczoną liczbę wsi powiatu kozienickiego.

– Jesteśmy zachwyceni, mieliśmy rewelacyjne warunki do pracy, ale także możliwość spotkania i przebywania z osobami o podobnych zainteresowaniach fotograficznych, plastycznych. To była także świetna okazja do wielogodzinnych dyskusji, dzielenia się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Bardzo cenna była także możliwość porozmawiania z ludźmi, którzy zamieszkują ten teren – wyjaśniają Ewa i Remigiusz Kutyłowie.

Plener zakończył się 8 sierpnia. Dzień wcześniej do Mniszewa, czyli miejsca noclegu uczestników pleneru, przybyły władze powiatu kozienickiego. Wtedy też odbył się wstępny pokaz prac malarskich i fotograficznych.

 

Klaudia Kornacka