Wystawa fotografii Barbary Polakowskiej

Wystawa fotografii Barbary Polakowskiej

18 lipca 2021r. o godz. 16:00
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
Czarnolas 36 26-720 Policzna

Fundacja Rzeka EN zaprasza na wystawę prac fotograficznych autorstwa artystki – Barbary Polakowskiej, zorganizowanej w ramach III Czarnoleskiego Festiwalu Sztuk. Uroczyste otwarcie nastąpi podczas Inauguracji Festiwalu w Kordegardzie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, o godz. 16.Wystawa jest prezentowana w ramach jubileuszu 60-lecia Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, a także jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej autorki.

O ARTYSTCE. Barbara Polakowska jest fotografikiem, członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie, Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, Instruktorem Fotografii Krajoznawczej PTTK, a także członkiem Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Autorka kilku albumów: „Radomskie szlakiem zabytków”-1996r, „Przewodnik subiektywny – Powiat przysuski” i Przewodnik subiektywny – Powiat szydłowiecki”-wydanych w 2016r.
Ze szczególną pasją i zamiłowaniem fotografuje krajobrazy, przyrodę i dawne wiejskie budownictwo. Za swoją twórczość została wyróżniona Nagrodą Wojewody Radomskiego w dziedzinie kultury i sztuki za 1996r, w 2011r. otrzymała srebrny medal FRP Stowarzyszenia Twórców za „fotograficzną twórczość”, a w 2012r. wyróżniona Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2020r, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, wyróżnił Panią Barbarę Polakowską za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego, medalem pamiątkowym „PRO MASOVIA”.
Barbara Polakowska może się poszczycić dużym dorobkiem artystycznym i działalnością wystawienniczą, zarówno w kategorii wystaw indywidualnych, jak i zbiorowych.
Jest absolwentką studiów malarskich I stopnia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
…” Upodobała sobie naturę od dawna i chętnie ucieka od zgiełku współczesnego świata w rejony ciche, zalesione, a przez lata pracy w Muzeum Wsi Radomskiej drzewa były jej szczególnie bliskie. Pośród nich odnajdywała spokój, podziwiała urodę i szanowała za ich znaczenie dla ludzkiego życia.
Wiadomym jest, że drzewa potrafią żyć bez człowieka, odwrotnie – byłoby trudno.
Nawet w biblijnej historii, opowiadającej o początkach ludzkości, drzewo stanowi arcyważny (i symboliczny) element, zaś obecnie w wielu kulturach Drzewo Życia
to alegoria wiecznie odradzającej się przyrody. Często też – potocznie – kojarzone jest z korzeniami rodzinnymi (genealogia) i siłą. Nic zatem dziwnego że drzewo właśnie , w całej swojej okazałości i symbolice, stało się motywem dla wielu religii.
Zawsze też fascynowało artystów, stąd jego różnorakie przedstawienia możemy bardzo często spotkać w sztukach plastycznych, fotograficznych oraz w literaturze.
Zainteresowana drzewami Barbara Polakowska podpatruje i prezentuje ich estetyczne wizerunki. Spotkane na spacerach w lesie i w parku, poznane na plenerach fotograficznych, w całej swojej formalnej doskonałości są wystarczającym obiektem…
Autorka, od lat zanurzona w swojej ukochanej przyrodzie, odkryła w niej obszar pełen twórczych inspiracji, zaś drzewom poświęciła dużo uwagi i… miłości”.

/fragment tekstu z katalogu do wystawy „Opowieść o drzewach”- Galeria „Resursa”- Radom-2020r, komisarza wystawy Elżbiety Raczkowskiej/

Relacje i fotorelacje z imprezy:
– Facebook RTF – galeria zdjęć
– radioplus.com.pl